9/22/2017
Español Français Português

 

Authorities 
 

2014-2015

 

Chair

Ambassador Andrés González Diaz, Permanent Representative of Colombia

 

 

Vice-chair

Ambassador Leonidas Rosa Bautista, Permanent Representative of Honduras

 

2013-2014

 

April-June 2014

 

 

 

March 2014

 

 

Chair

Flavio Medina, Alternate Representative of the Dominican Republic

 

 

Vice-chair

Vitalino Gallardo Valencia, Alternate Representative of Peru 

 

Chair
Ambassador Duly Brutus, Permanent Representative of Haiti

Vice-chairs

Ambassador Rodrigo Vielmann de León, Permanent Representative of Guatemala

Flavio Medina, Alternate Representative of the Dominican Republic
Vitalino Gallardo Valencia,
Alternate Representative of Peru 

 

2012-2013 Chair
Ambassador Bayney R. Karran, Permanent Representative of Guyana

 

Vice-chairs

Rodrigo Amaya, Alternate Representative of  Colombia

Giovanni Snidle, Alternate Representative of United States  

César Edgardo Martínez, Alternate Representative of El Salvador

 

2011-2012

Chair

Ambassador Nestor Méndez, Permanent Representative of Belize

Vice-chairs

Giovanni Snidle – Alternate Representative of United States
Denis Toscano – Alternate Representative of  Ecuador
Patricia D’Costa – Alternate Representative of  Canada
 

2010-2011

Chair

Ambassador Jorge Skinner-Klée Permanent Representative of Guatemala

Vice-chairs

Héctor Agustín Ortega Nieto, Alternate Representative of Mexico
Giovanni A. Snidle, Alternate Representative of the United States
Carlos A. Rodríguez, Alternate Representative of the Bolivarian
Republic of Venezuela
 

2009-2010

Chair

Ambassador Graeme C. Clark, Permanent Representative of Canada

Vice-chairs

Suze Percy Filippini, Alternate Representative of Haiti
Denys Toscano Amores,
Alternate Representative of Ecuador
Gonzalo Talavera,
Alternate Representative of Peru
 

2008-2009

Chair

Ambassador Gustavo Albín, Permanent Representative of Mexico

 

Vice-chairs

Ambassador Carlos Sosa, Permanent Representative of Honduras

Patricia D'Costa , Alternate Representative of Canada

 

2007-2008

Chair

Ambassador Izben C. Williams, Permanent Representative of Saint Kitts and Nevis

 

Vice-chairs

Ambassador Graeme Clark, Permanent Representative of Canada

Otto Fernández Pérez , Alternate Representative of Guatemala

Ambassador Gustavo Albin, Permanent Representative of Mexico
 

2006-2007

Chair

Ambassador Javier Sancho Bonilla, Permanent Representative of Costa Rica

 

Vice-chairs

Ambassador Izben C. Williams, Permanent Representative of Saint Kitts and Nevis

Ambassador Nelson Pineda, Alternate Representative of Venezuela

Giovanni Snidle, Alternate Representative of the United States

 

2005-2006

Chair

Ambassador Esteban Tomic Errázuriz, Permanent Representative of Chile

 

Vice-chairs

Ambassador Denis Antoine, Permanent Representative of Grenada

Ambassador Mauricio Aguilar, Alternate Representative of Honduras

 

2004-2005

Chair

Ambassador Carmen Marina Gutiérrez Salazar, Permanent Representative of Nicaragua

 

Vice-chairs

Ambassador María Tamayo, Permanent Representative of Bolivia

Ambassador Denis G. Antoine, Permanent Representative of Grenada

Giovanni Snidle, Alternate Representative of the United States

 

2003-2004

Chair

Ambassador Luis Enrique Chase Plate, Permanent Representative of Paraguay

 

Vice chairs

Ambassador Margarita Escobar, Permanent Representative of El Salvador

Ambassador Denis G. Antoine, Permanent Representative of Grenada
 

2002-2003

Chair

Ambassador Miguel Ruiz-Cabañas, Permanent Representative of Mexico

 

Vice chairs

Ambassador Salvador Rodezno, Permanent Representative of Honduras

Ambassador Roger Noriega, Permanent Representative of the United States

Ambassador Raymond Valcin, Permanent Representative of Haiti
 

2001-2002

Chair

Ambassador Juan Manuel Castulovich, Permanent Representative of Panama

 

Vice chairs

Ambassador Michael King, Permanent Representative of Barbados

Étienne Savoie, Alternate Representative of Canada
 

2000-2001

Chair

Ambassador Marcelo Ostria, Permanent Representative of Bolivia

 

Vice chairs

Ambassador Luis Lauredo,  Permanent Representative of the United States of America

Ambassador Sonia Johnny, Permanent  Representative of Saint Lucia
 

1999-2000

Chair

Ambassador Flavio Dario Espinal, Permanent Representative of the Dominican Republic

 

Vice chairs

Ambassador Alvaro Moerzinger,  Permanent Representative of Uruguay

Renata E. Wielgosz, Alternate Representative of Canada
 

1998-1999

Chair

Ambassador Carlos Portales Cifuentes, Permanent Representative of Chile

 

Vice chairs

Ambassador Richard Bernal, Permanent Representative of Jamaica

Giovanni A. Snidle, Alternate Representative of the United States of America
 

1997-1998

Chair

Ambassador Lionel A. Hurst, Permanent Representative of Antigua and Barbuda

Vice chairs

Ambassador Felipe Rodríguez Chávez, Permanent Representative of   Nicaragua

Giovanni A. Snidle, Alternate Representative of the United States of America
 

1996-1997

Chair

Ambassador Carmen Moreno de Del Cueto, Permanent Representative of Mexico

 

Vice chairs

Ricardo Mario Rodríguez, Alternate Representative of Venezuela

Gail Mathurin, Alternate Representative of Jamaica
 

1995-1996

Chair

Ambassador Luiz Augusto de Araujo Castro, Permanent Representative of Brazil

 

Vice chairs

Ambassador Roberto Andino Salazar, Permanent Representative of El Salvador

Ricardo Mario Rodríguez, Alternate Representative of Venezuela

 Special Committee on Hemispheric Security 

1995-1996

Chair

Ambassador Hernán M. Patiño Mayer, Permanent Representative of Argentina

 

Vice chair

Ambassador Patrick A. Lewis, Permanent Representative of Antigua y Barbuda 

 

  

Copyright © 2017 All rights reserved. Organization of American States